| Length W/ Blade | 17.93 ft in (5465 mm) |
| Width Over Tracks | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Height To Top Of Cab | 10.03 ft in (3055 mm) |
| Length Of Track On Ground | 10.41 ft in (3170 mm) |
| Ground Clearance | 1.55 ft in (470 mm) |
| Track Gauge | 7.03 ft in (2140 mm) |
| Standard Shoe Size | 33.86 in (860 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Track Pitch | 7.49 in (190 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S6D114E-1A |
| Gross Power | 150 hp (111.9 kw) |
| Power Measured @ | 1850 rpm |
| Displacement | 504.7 cu in (8.3 L) |
| Operating Weight | 37258.2 lb (16900 kg) |
| Transmission Type | TF |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 12.7 ft in (3860 mm) |
| Height | 45.7 in (1160 mm) |