| Length W/ Blade | 17.85 ft in (5440 mm) |
| Height To Top Of Cab | 10.34 ft in (3150 mm) |
| Length Of Track On Ground | 10.41 ft in (3170 mm) |
| Ground Clearance | 1.3 ft in (395 mm) |
| Track Gauge | 7.03 ft in (2140 mm) |
| Standard Shoe Size | 33.86 in (860 mm) |
| Ground Contact Area | 8450.62 in2 (5.46 m2) |
| Number Of Shoes Per Side | 46 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA6D107E-1 |
| Gross Power | 170.4 hp (127 kw) |
| Net Power | 167.7 hp (125 kw) |
| Power Measured @ | 1850 rpm |
| Displacement | 504.7 cu in (8.3 L) |
| Aspiration | turbocharged |
| Operating Weight | 40697.4 lb (18460 kg) |
| Fuel Capacity | 103.1 gal (390 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 11.9 gal (45 L) |
| Engine Oil Capacity | 5.1 gal (19 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 14.6 gal (55 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 7.6 gal (28.5 L) |
| Transmission Type | TORQFLOW planetary gear |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.9 mph (9.4 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 7 mph (11.2 km/h) |
| Pump Type | CLSS |
| Relief Valve Pressure | 2987 psi (20594 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 51.6 gal/min (195 L/min) |
| Width | 12.7 ft in (3860 mm) |
| Height | 45.7 in (1160 mm) |
| Capacity | 5 yd3 (3.8 m3) |
| Cutting Depth | 22.9 in (580 mm) |