| Length W/ Blade | 17.98 ft in (5480 mm) |
| Width Over Tracks | 7.83 ft in (2390 mm) |
| Height To Top Of Cab | 11.67 ft in (3550 mm) |
| Length Of Track On Ground | 8.75 ft in (2675 mm) |
| Ground Clearance | 1.33 ft in (400 mm) |
| Length W/O Blade | 14.75 ft in (4484 mm) |
| Track Gauge | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Standard Shoe Size | 20 in (510 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Ground Contact Area | 4230 in2 (2.73 m2) |
| Track Pitch | 74 in (1880 mm) |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA6D114E-3 |
| Net Power | 205 hp (153 kw) |
| Displacement | 505 cu in (8.3 L) |
| Operating Weight | 52097 lb (23631 kg) |
| Width | 11.4 ft in (3460 mm) |
| Height | 6.5 in (1981 mm) |