| Length W/ Blade | 19.9 ft in (6065 mm) |
| Width Over Tracks | 7.42 ft in (2250 mm) |
| Height To Top Of Cab | 10.92 ft in (3324 mm) |
| Length Of Track On Ground | 11.42 ft in (3480 mm) |
| Ground Clearance | 1.5 ft in (450 mm) |
| Track Gauge | 7.39 ft in (2250 mm) |
| Standard Shoe Size | 36 in (910 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Ground Pressure | 6.3 psi (43.1 kPa) |
| Number Of Shoes Per Side | 45 |
| Ground Contact Area | 9820 in2 (63340 m2) |
| Track Pitch | 89 in (2250 mm) |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA6D125E-5 |
| Gross Power | 266 hp (199 kw) |
| Net Power | 240 hp (179 kw) |
| Power Measured @ | 1900 rpm |
| Displacement | 674 cu in (11.1 L) |
| Aspiration | Turbocharged, air-to-air aftercooled, cooled EGR |
| Operating Weight | 60960 lb (27650 kg) |
| Fuel Capacity | 129 gal (490 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 15.3 gal (58 L) |
| Engine Oil Capacity | 10 gal (38 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 17.7 gal (67 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 6.9 gal (26 L) |
| Transmission Type | Komatsu TORQFLOW transmission |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 6.2 mph (10 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 7.9 mph (12.7 km/h) |
| Relief Valve Pressure | 3270 psi (22545.9 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 51.5 gal/min (195 L/min) |
| Width | 14.4 ft in (4365 mm) |