| Length W/ Blade | 28.96 ft in (8825 mm) |
| Width Over Tracks | 3.45 ft in (1050 mm) |
| Height To Top Of Cab | 12.26 ft in (3735 mm) |
| Ground Clearance | 1.56 ft in (475 mm) |
| Engine Model | SA6D125E-2 |
| Gross Power | 260.2 hp (194 kw) |
| Max Torque | 774.5 lb ft (1050 Nm) |
| Displacement | 673.8 cu in (11.1 L) |
| Operating Weight | 57320.2 lb (26000 kg) |
| Fuel Capacity | 89 gal (340 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 18 gal (68 L) |
| Engine Oil Capacity | 10 gal (38 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 42 gal (160 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Alternator Supplied Amperage | 75 amps |
| Transmission Type | Full powershift transmission |
| Number Of Forward Gears | 4 |
| Number Of Reverse Gears | 4 |
| Max Speed - Forward | 6.2 mph (27.1 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 6.5 mph (27.3 km/h) |
| Pump Type | 2 pump system w/ main ,switch pump |
| Width | 2.8 ft in (850 mm) |
| Cutting Depth | 14.8 in (375 mm) |