| Length W/ Blade | 24.68 ft in (7520 mm) |
| Width Over Tracks | 3.45 ft in (1050 mm) |
| Height To Top Of Cab | 12.26 ft in (3735 mm) |
| Ground Clearance | 1.56 ft in (475 mm) |
| Engine Model | SA6D125E-2 |
| Gross Power | 260.2 hp (194 kw) |
| Max Torque | 774.5 lb ft (1050 Nm) |
| Displacement | 673.8 cu in (11.1 L) |
| Operating Weight | 55997.5 lb (25400 kg) |
| Fuel Capacity | 166 gal (630 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 23 gal (88 L) |
| Engine Oil Capacity | 7.5 gal (28.5 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 37 gal (139 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Alternator Supplied Amperage | 75 amps |
| Transmission Type | FullPowershift transmission |
| Number Of Forward Gears | 4 |
| Number Of Reverse Gears | 4 |
| Max Speed - Forward | 6.2 mph (27.1 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 6.5 mph (27.3 km/h) |
| Pump Type | 2 pump system w/ main ,switch pump |
| Width | 14 ft in (4265 mm) |
| Height | 74.9 in (1900 mm) |
| Cutting Depth | 17.8 in (450 mm) |