| Length W/ Blade | 11.29 ft in (3440 mm) |
| Width Over Tracks | 9.45 ft in (2880 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.67 ft in (2335 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.83 ft in (2080 mm) |
| Ground Clearance | 0.96 ft in (290 mm) |
| Length W/O Blade | 9.13 ft in (2780 mm) |
| Track Gauge | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Standard Shoe Size | 39.38 in (1000 mm) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | C S4S |
| Gross Power | 50 hp (37.3 kw) |
| Displacement | 203.3 cu in (3.4 L) |
| Operating Weight | 10251.5 lb (4650 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 10.5 ft in (3180 mm) |
| Height | 19.7 in (500 mm) |