| Length To Fork Face | 6.67 ft in (2033 mm) |
| Overall Width | 3.09 ft in (940 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.23 ft in (2203 mm) |
| Wheelbase | 4.01 ft in (1220 mm) |
| Ground Clearance | 3.23 in (82 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.76 ft in (2060 mm) |
| Max Fork Height | 15.69 ft in (4780 mm) |
| Right Angle Stack | 7.11 ft in (2167 mm) |
| Turning Radius | 5.88 ft in (1792 mm) |
| Mast Tip Forward | 8 degrees |
| Mast Tip Rear | 8 degrees |
| Number Of Mast Sections | 3 |
| Lower Speed | 88 ft/min (26.83 m/min) |
| Max Fork Spread | 33 in (838.2 mm) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 3306.94 lb (1500 kg) |
| Lift Speed | 112 ft/min (34.14 m/min) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | 4G63 |
| Power | 39.5 hp (29.5 kw) |
| Torque | 101 lb ft (137 Nm) |
| Power Measured @ | 2100 rpm |
| Displacement | 122 cu in (2 L) |
| Torque Measured @ | 1800 rpm |
| Fuel Type | LPG |
| Operating Weight | 6053.9 lb (2746 kg) |
| Tire Type | Cushion |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10.6 mph (17 km/h) |