| Length To Fork Face | 3.96 ft in (1205 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.92 ft in (2108 mm) |
| Wheelbase | 4.93 ft in (1500 mm) |
| Ground Clearance | 4.02 in (102 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 3.11 ft in (945 mm) |
| Max Fork Height | 12.5 ft in (3810 mm) |
| Right Angle Stack | 7.5 ft in (2286 mm) |
| Turning Radius | 5.65 ft in (1720 mm) |
| Load Capacity | 4000 lb (1814.37 kg) |
| Lift Speed | 20 ft/min (20 -) |
| Number Of Mast Sections | 3 |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lower Speed | 31 ft/min (9.45 m/min) |
| Max Fork Spread | 29.53 in (750 mm) |
| Fuel Type | Electric 24V |
| Operating Weight | 2685 lb (1217.9 kg) |
| Tire Type | Poly |
| Number Of Front Wheels | 4 |
| Number Of Rear Wheels | 1 |
| Max Speed | 3.5 mph (5.6 km/h) |