| Length To Fork Face | 6.35 ft in (1933 mm) |
| Overall Width | 3.53 ft in (1073 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.92 ft in (2108 mm) |
| Wheelbase | 4.4 ft in (1339 mm) |
| Ground Clearance | 3.27 in (83 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.92 ft in (2108 mm) |
| Max Fork Height | 14.18 ft in (4322 mm) |
| Right Angle Stack | 6.35 ft in (1933 mm) |
| Turning Radius | 5.14 ft in (1565 mm) |
| Mast Tip Forward | 3 degrees |
| Mast Tip Rear | 5 degrees |
| Number Of Mast Sections | 3 |
| Lower Speed | 77 ft/min (23.47 m/min) |
| Max Fork Spread | 35.99 in (914 mm) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 5511.56 lb (2500 kg) |
| Lift Speed | 45 ft/min (13.72 m/min) |
| Fuel Type | Electric Motor 36V |
| Operating Weight | 10092.8 lb (4578 kg) |
| Tire Type | Cushion |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 1 |
| Max Speed | 7.5 mph (12 km/h) |