| Length To Fork Face | 6.61 ft in (2012 mm) |
| Overall Width | 3.48 ft in (1060 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.75 ft in (2055 mm) |
| Wheelbase | 4.81 ft in (1465 mm) |
| Ground Clearance | 3.55 in (90 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.44 ft in (1960 mm) |
| Max Fork Height | 13.14 ft in (4005 mm) |
| Right Angle Stack | 11.42 ft in (3480 mm) |
| Turning Radius | 5.44 ft in (1658 mm) |
| Mast Tip Forward | 6.5 degrees |
| Mast Tip Rear | 6.5 degrees |
| Load Capacity | 4409.25 lb (2000 kg) |
| Max Fork Spread | 39.38 in (1000 mm) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 49.22 ft/min (15 m/min) |
| Engine Make | 2366 |
| Power | 12.4 hp (9.2 kw) |
| Fuel Type | electric motor |
| Operating Weight | 7429.6 lb (3370 kg) |
| Tire Type | front 200/50-10 rear 15x4.5-8 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 1 |
| Max Speed | 8.1 mph (13 km/h) |