| Length To Fork Face | 15.59 ft in (4750 mm) |
| Overall Width | 8.21 ft in (2500 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 11 ft in (3350 mm) |
| Wheelbase | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Ground Clearance | 9.85 in (250 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.95 ft in (2726 mm) |
| Max Fork Height | 13.13 ft in (4000 mm) |
| Turning Radius | 13.13 ft in (4000 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Number Of Mast Sections | 2 |
| Lower Speed | 45.28 ft/min (13.8 m/min) |
| Load Center | 23.63 in (600 mm) |
| Load Capacity | 26455.47 lb (12000 kg) |
| Lift Speed | 53.15 ft/min (16.2 m/min) |
| Engine Make | 2388 |
| Engine Model | 8065E00 |
| Power | 108.7 hp (81 kw) |
| Power Measured @ | 2500 rpm |
| Displacement | 366.2 cu in (6 L) |
| Fuel Type | diesel |
| Operating Weight | 37478.6 lb (17000 kg) |
| Tire Type | pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 4 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 15 mph (24 km/h) |