| Length To Fork Face | 7.39 ft in (2250 mm) |
| Overall Width | 3.55 ft in (1080 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.26 ft in (2210 mm) |
| Wheelbase | 4.5 ft in (1370 mm) |
| Ground Clearance | 3.15 in (80 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.55 ft in (1994 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 6.5 ft in (1980 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Number Of Mast Sections | 2 |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 3527.4 lb (1600 kg) |
| Lift Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Engine Make | 0 |
| Engine Model | VW 028 ADG |
| Power | 47.7 hp (35.5 kw) |
| Power Measured @ | 2800 rpm |
| Displacement | 116 cu in (1.9 L) |
| Fuel Type | diesel |
| Operating Weight | 6139.9 lb (2785 kg) |
| Tire Type | pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10.9 mph (17.5 km/h) |