| Length To Fork Face | 7.12 ft in (2170 mm) |
| Overall Width | 3.55 ft in (1080 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.26 ft in (2210 mm) |
| Wheelbase | 4.76 ft in (1450 mm) |
| Ground Clearance | 3.55 in (90 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.5 ft in (1980 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 6.57 ft in (2000 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 7 degrees |
| Number Of Mast Sections | 2 |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 3527.4 lb (1600 kg) |
| Lift Speed | 59.06 ft/min (18 m/min) |
| Engine Make | 0 |
| Power | 11.3 hp (8.4 kw) |
| Fuel Type | electric |
| Operating Weight | 6602.9 lb (2995 kg) |
| Tire Type | pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 8.7 mph (14 km/h) |