| Length To Fork Face | 6.29 ft in (1915 mm) |
| Overall Width | 3.61 ft in (1100 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.96 ft in (2120 mm) |
| Wheelbase | 4.45 ft in (1355 mm) |
| Ground Clearance | 3.35 in (85 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.47 ft in (1970 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 5.16 ft in (1570 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 7 degrees |
| Lower Speed | 98.4 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 3306.94 lb (1500 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 80.7 ft/min (24.6 m/min) |
| Engine Make | 0 |
| Fuel Type | Electric 48V |
| Operating Weight | 6570 lb (2980.2 kg) |
| Tire Type | Superelastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10 mph (16.1 km/h) |