| Length To Fork Face | 6.85 ft in (2085 mm) |
| Overall Width | 3.6 ft in (1095 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.58 ft in (2003 mm) |
| Wheelbase | 4.43 ft in (1350 mm) |
| Ground Clearance | 3.35 in (85 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.41 ft in (2258 mm) |
| Max Fork Height | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Turning Radius | 5.39 ft in (1640 mm) |
| Mast Tip Forward | 3 degrees |
| Mast Tip Rear | 5 degrees |
| Lower Speed | 98.4 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 3300 lb (1496.86 kg) |
| Load Center | 19.61 in (497.84 mm) |
| Lift Speed | 57.1 ft/min (17.41 m/min) |
| Fuel Type | Electric Motor |
| Operating Weight | 5079.5 lb (2304 kg) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 6.6 mph (10.7 km/h) |