| Length To Fork Face | 7.65 ft in (2330 mm) |
| Overall Width | 4.04 ft in (1230 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.7 ft in (2040 mm) |
| Wheelbase | 4.93 ft in (1500 mm) |
| Ground Clearance | 3.35 in (85 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.53 ft in (2294 mm) |
| Max Fork Height | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Turning Radius | 5.89 ft in (1795 mm) |
| Mast Tip Forward | 3 degrees |
| Mast Tip Rear | 5 degrees |
| Lower Speed | 98.4 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 4400 lb (1995.81 kg) |
| Load Center | 19.61 in (497.84 mm) |
| Lift Speed | 55.1 ft/min (16.8 m/min) |
| Fuel Type | Electric Motor |
| Operating Weight | 6022 lb (2731.6 kg) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 7.3 mph (11.8 km/h) |