| Length To Fork Face | 11.52 ft in (3510 mm) |
| Overall Width | 6.88 ft in (2094 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 8.26 ft in (2515 mm) |
| Wheelbase | 7.55 ft in (2300 mm) |
| Ground Clearance | 7.49 in (190 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.11 ft in (2470 mm) |
| Max Fork Height | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Turning Radius | 10.8 ft in (3290 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 12 degrees |
| Lower Speed | 98.4 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 11023.12 lb (5000 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 82.7 ft/min (25.21 m/min) |
| Engine Make | 2247 |
| Engine Model | D4D4 |
| Power | 92 hp (68.7 kw) |
| Power Measured @ | 2400 rpm |
| Displacement | 238.5 cu in (4 L) |
| Fuel Type | diesel |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 20.8 mph (33.5 km/h) |