| Length To Fork Face | 11.78 ft in (3590 mm) |
| Overall Width | 6.88 ft in (2094 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 8.26 ft in (2515 mm) |
| Wheelbase | 7.55 ft in (2300 mm) |
| Ground Clearance | 8.47 in (215 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.11 ft in (2470 mm) |
| Max Fork Height | 14.03 ft in (4275 mm) |
| Turning Radius | 11.06 ft in (3370 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 12 degrees |
| Lower Speed | 88.6 ft/min (27.01 m/min) |
| Load Capacity | 15500 lb (7030.69 kg) |
| Load Center | 23.63 in (600 mm) |
| Lift Speed | 90.6 ft/min (27.62 m/min) |
| Engine Make | 2247 |
| Engine Model | D4DA |
| Power | 96.6 hp (72 kw) |
| Torque | 238.7 lb ft (323.7 Nm) |
| Power Measured @ | 2300 rpm |
| Displacement | 238 cu in (4 L) |
| Torque Measured @ | 1700 rpm |
| Operating Weight | 21516 lb (9759.5 kg) |
| Max Speed | 20.6 mph (33.2 km/h) |