| Length To Fork Face | 6.98 ft in (2125 mm) |
| Overall Width | 3.15 ft in (960 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.98 ft in (2125 mm) |
| Wheelbase | 4.11 ft in (1250 mm) |
| Ground Clearance | 3.94 in (100 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 6.34 ft in (1930 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 355.65 ft/min (108.4 m/min) |
| Load Capacity | 3858.09 lb (1750 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 374.68 ft/min (114.2 m/min) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | C 4G63-32HL |
| Power | 38 hp (28.4 kw) |
| Torque | 100.4 lb ft (136 Nm) |
| Power Measured @ | 2300 rpm |
| Displacement | 122 cu in (2 L) |
| Torque Measured @ | 1500 rpm |
| Operating Weight | 3307 lb (1500 kg) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 12.8 mph (20.6 km/h) |