| Length To Fork Face | 6.88 ft in (2095 mm) |
| Overall Width | 3.15 ft in (960 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.98 ft in (2125 mm) |
| Wheelbase | 4.11 ft in (1250 mm) |
| Ground Clearance | 3.94 in (100 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Max Fork Height | 14.22 ft in (4332 mm) |
| Turning Radius | 6.24 ft in (1900 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 8 degrees |
| Lower Speed | 90.6 ft/min (27.62 m/min) |
| Load Capacity | 3000 lb (1360.78 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 139.81 ft/min (42.62 m/min) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | 4G63-32HL |
| Power | 38.9 hp (29 kw) |
| Torque | 73.8 lb ft (100 Nm) |
| Power Measured @ | 2300 rpm |
| Displacement | 122 cu in (2 L) |
| Torque Measured @ | 1500 rpm |
| Operating Weight | 6315 lb (2864.5 kg) |
| Max Speed | 12.1 mph (19.5 km/h) |