| Length To Fork Face | 8.37 ft in (2550 mm) |
| Overall Width | 3.81 ft in (1160 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Wheelbase | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Ground Clearance | 5.12 in (130 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.16 ft in (2180 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 7.46 ft in (2273 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 328.09 ft/min (100 m/min) |
| Load Capacity | 4409.25 lb (2000 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 354.34 ft/min (108 m/min) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | 4G64-33HL |
| Power | 50 hp (37.3 kw) |
| Torque | 123 lb ft (166.7 Nm) |
| Power Measured @ | 2500 rpm |
| Displacement | 143.5 cu in (2.4 L) |
| Torque Measured @ | 1600 rpm |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 12.8 mph (20.5 km/h) |