| Length To Fork Face | 16.74 ft in (5100 mm) |
| Overall Width | 9.19 ft in (2800 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Wheelbase | 13.13 ft in (4000 mm) |
| Ground Clearance | 9.85 in (250 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Max Fork Height | 8.21 ft in (2500 mm) |
| Turning Radius | 18.38 ft in (5600 mm) |
| Mast Tip Forward | 10 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Load Center | 48 in (1219.2 mm) |
| Load Capacity | 43000 lb (19504.48 kg) |
| Engine Make | 2301 |
| Engine Model | Cummins 65.9C |
| Power | 160 hp (119.4 kw) |
| Operating Weight | 48500 lb (21999.3 kg) |
| Tire Type | 14.00R25 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 1 |