| Shipping Length Of Unit | 36.26 ft in (11050 mm) |
| Shipping Height Of Unit | 10.7 ft in (3260 mm) |
| Max Cutting Height | 34.03 ft in (10370 mm) |
| Max Loading Height | 23.73 ft in (7230 mm) |
| Max Reach Along Ground | 36.03 ft in (10980 mm) |
| Max Vertical Wall Digging Depth | 20.84 ft in (6350 mm) |
| Max Digging Depth | 24.09 ft in (7340 mm) |
| Boom/Stick Option (Hex) 1 | Boom 21'2" (6450mm) / Stick 10'8" (3250mm) |
| Shipping Length Of Unit | 36.52 ft in (11130 mm) |
| Max Cutting Height | 33.86 ft in (10320 mm) |
| Shipping Height Of Unit | 11.49 ft in (3500 mm) |
| Max Loading Height | 23.43 ft in (7140 mm) |
| Max Reach Along Ground | 34.36 ft in (10470 mm) |
| Max Vertical Wall Digging Depth | 19.59 ft in (5970 mm) |
| Max Digging Depth | 22.09 ft in (6730 mm) |
| Boom/Stick Option (Hex) 2 | Boom 21'2" (6450mm) / Stick 8'8" (2630mm) |
| Shipping Length Of Unit | 36.39 ft in (11090 mm) |
| Max Cutting Height | 35.01 ft in (10670 mm) |
| Max Loading Height | 24.74 ft in (7540 mm) |
| Shipping Height Of Unit | 11.42 ft in (3480 mm) |
| Max Reach Along Ground | 38.46 ft in (11720 mm) |
| Max Vertical Wall Digging Depth | 23.46 ft in (7150 mm) |
| Max Digging Depth | 26.71 ft in (8140 mm) |
| Boom/Stick Option (Hex) 3 | Boom 21'2" (6450mm) / Stick 13'3" (4040mm) |
| Ground Clearance | 1.58 ft in (480 mm) |
| Height To Top Of Cab | 10.6 ft in (3230 mm) |
| Width To Outside Of Tracks | 11.16 ft in (3400 mm) |
| Length Of Track On Ground | 13.26 ft in (4040 mm) |
| Tail Swing Radius | 11.23 ft in (3420 mm) |
| Removal Counterweight Clearance | 3.97 ft in (1210 mm) |
| Track Gauge | 8.54 ft in (2600 mm) |
| Shoe Size | 31.5 in (800 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Max Travel Speed | 3.4 mph (5.48 km/h) |
| Ground Pressure | 7.25 psi (49.99 kPa) |
| Number Of Shoes Per Side | 48 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2353 |
| Engine Model | AH-6HK1XYSS |
| Net Power | 271 hp (202.1 kw) |
| Power Measured @ | 2000 rpm |
| Max Torque | 797 lb ft (1080.6 Nm) |
| Displacement | 476 cu in (7.8 L) |
| Aspiration | Turbocharged with Intercooler |
| Torque Measured @ | 1500 rpm |
| Operating Weight | 79146 lb (35900.1 kg) |
| Fuel Capacity | 153.3 gal (580 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 8 gal (30 L) |
| Hydraulic System Fluid Capacity | 92.5 gal (350 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Engine Oil Capacity | 10.1 gal (38 L) |
| Swing Drive Fluid Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
| Alternator Supplied Amperage | 50 amps |
| Hydraulic System Relief Valve Pressure | 4970 psi (34267 kPa) |
| Hydraulic Pump Flow Capacity | 153.2 gal/min (580 L/min) |
| Swing Speed | 9.8 rpm |
| Swing Torque | 82607 lb ft (112000.1 Nm) |
| Reference Bucket Capacity | 1.6 yd3 (1.3 m3) |
| Minimum Bucket Capacity | 1.1 yd3 (0.9 m3) |
| Maximum Bucket Capacity | 3 yd3 (2.3 m3) |