| Overall Length | 33.13 ft in (10095 mm) |
| Overall Height | 11.49 ft in (3500 mm) |
| Wheelbase | 16.26 ft in (4955 mm) |
| Ground Clearance | 1.68 ft in (510 mm) |
| Dump Height | 21.15 ft in (6445 mm) |
| Dump Ground Clearance | 1.99 ft in (605 mm) |
| Dump Angle | 70 degrees |
| Rated Payload | 60186.21 lb (27300 kg) |
| Capacity - Struck | 16.88 yd3 (12.9 m3) |
| Raise Time | 12 sec |
| Capacity - Heaped | 21.72 yd3 (16.61 m3) |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA6D125E-3 |
| Gross Power | 335.3 hp (250 kw) |
| Net Power | 324.6 hp (242 kw) |
| Max Torque | 1180.1 lb ft (1600 Nm) |
| Aspiration | Turbocharged |
| Displacement | 673.8 cu in (11.1 L) |
| Fuel Capacity | 101 gal (382 L) |
| Hydraulic System Fluid Capacity | 31.8 gal (120 L) |
| Engine Oil Capacity | 9.3 gal (35 L) |
| Transmission Fluid Capacity | 20.5 gal (77.5 L) |
| Tire Size | 23.5R25 |
| Transmission Type | full-automatic |
| Number Of Forward Gears | 6 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Max Speed | 36.7 mph (59 km/h) |
| Center Axle - Empty | 11012.1 % |
| Front Axle - Empty | 28175.1 lb (12780 kg) |
| Rear Axle - Empty | 10416.9 lb (4725 kg) |
| Front Axle - Loaded | 32766.8 % |
| Center Axle - Loaded | 39254.2 % |
| Rear Axle - Loaded | 37934.7 lb (17206.9 kg) |
| Total Empty | 49604.1 lb (22500 kg) |
| Total Loaded | 109955.6 lb (49875 kg) |