| Length W/ Blade | 12.62 ft in (3845 mm) |
| Width Over Tracks | 6.73 ft in (2050 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.88 ft in (2705 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.17 ft in (2185 mm) |
| Ground Clearance | 1.25 ft in (380 mm) |
| Length W/O Blade | 9.91 ft in (3020 mm) |
| Track Gauge | 4.76 ft in (1450 mm) |
| Standard Shoe Size | 23.63 in (600 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Number Of Shoes Per Side | 41 |
| Ground Pressure | 3.12 psi (21.52 kPa) |
| Track Pitch | 6.07 in (154 mm) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 4D105-5 |
| Gross Power | 68 hp (50.8 kw) |
| Power Measured @ | 2350 rpm |
| Displacement | 264.3 cu in (4.4 L) |
| Operating Weight | 14771 lb (6700 kg) |
| Fuel Capacity | 30.4 gal (115 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 5.9 gal (22 L) |
| Transmission Type | HS |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 4.1 mph (6.5 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 4.5 mph (7.1 km/h) |
| Width | 8 ft in (2435 mm) |
| Height | 31.2 in (790 mm) |
| Capacity | 2 yd3 (1.6 m3) |
| Cutting Depth | 13.2 in (335 mm) |