| Length W/ Blade | 12.64 ft in (3850 mm) |
| Width Over Tracks | 6.73 ft in (2050 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.96 ft in (2730 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.19 ft in (2190 mm) |
| Ground Clearance | 1.25 ft in (380 mm) |
| Length W/O Blade | 9.95 ft in (3030 mm) |
| Track Gauge | 4.76 ft in (1450 mm) |
| Standard Shoe Size | 23.63 in (600 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 41 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Track Pitch | 6.07 in (154 mm) |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 6D95L |
| Gross Power | 71 hp (53 kw) |
| Power Measured @ | 2350 rpm |
| Displacement | 298.5 cu in (4.9 L) |
| Operating Weight | 14771 lb (6700 kg) |
| Transmission Type | DPS |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 8.1 ft in (2440 mm) |
| Height | 31.2 in (790 mm) |