| Length W/ Blade | 13.11 ft in (3995 mm) |
| Width Over Tracks | 7.42 ft in (2250 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.83 ft in (2700 mm) |
| Ground Clearance | 1.25 ft in (384 mm) |
| Track Gauge | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Standard Shoe Size | 24 in (600 mm) |
| Track Pitch | 65 in (1650 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Ground Pressure | 4.12 psi (28 kPa) |
| Number Of Shoes Per Side | 40 |
| Ground Contact Area | 4061 in2 (2.62 m2) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA4D102E-2 |
| Net Power | 75 hp (56 kw) |
| Displacement | 240 cu in (3.9 L) |
| Aspiration | Turbocharged |
| Operating Weight | 16870 lb (7650 kg) |
| Fuel Capacity | 43.6 gal (165 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 7.1 gal (27 L) |
| Engine Oil Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 12.4 gal (47 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 0.9 gal (3.5 L) |
| Transmission Type | dual-path hydrostatic transmission |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Relief Valve Pressure | 2990 psi (20615.4 kPa) |
| Width | 10.5 ft in (3200 mm) |
| Height | 2.9 in (855 mm) |
| Blade Angle (Both Directions) | 25 degrees |
| Cutting Depth | 1.3 in (380 mm) |