| Length W/ Blade | 13.78 ft in (4200 mm) |
| Width Over Tracks | 6.92 ft in (2110 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.08 ft in (2770 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.75 ft in (2360 mm) |
| Track Gauge | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Standard Shoe Size | 18 in (460 mm) |
| Ground Pressure | 5.55 psi (38.21 kPa) |
| Ground Contact Area | 3365 in2 (2.17 m2) |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Track Pitch | 65 in (1650 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA4D102E-2 |
| Net Power | 95 hp (71 kw) |
| Displacement | 240 cu in (3.9 L) |
| Aspiration | turbocharged and air-to-air aftercooled |
| Operating Weight | 18780 lb (8520 kg) |
| Fuel Capacity | 43.6 gal (165 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 8.5 gal (32 L) |
| Engine Oil Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 12.4 gal (47 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 0.9 gal (3.5 L) |
| Transmission Type | dual path, hydrostatic transmission |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Width | 9 ft in (2740 mm) |
| Height | 3 in (890 mm) |
| Blade Angle (Both Directions) | 25 degrees |
| Cutting Depth | 1.5 in (440 mm) |