| Length W/ Blade | 13.18 ft in (4015 mm) |
| Width Over Tracks | 6.08 ft in (1850 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.83 ft in (2700 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.33 ft in (2240 mm) |
| Ground Clearance | 1.25 ft in (384 mm) |
| Track Gauge | 4.76 ft in (1450 mm) |
| Standard Shoe Size | 16 in (400 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Ground Pressure | 5.83 psi (40 kPa) |
| Number Of Shoes Per Side | 41 |
| Ground Contact Area | 2775 in2 (1.79 m2) |
| Track Pitch | 57 in (1450 mm) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA4D102E-2 |
| Net Power | 85 hp (63 kw) |
| Displacement | 240 cu in (3.9 L) |
| Aspiration | turbocharged and air-to-air aftercooled |
| Operating Weight | 13250 lb (6010 kg) |
| Fuel Capacity | 43.6 gal (165 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 7.1 gal (27 L) |
| Engine Oil Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 12.4 gal (47 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 0.9 gal (3.5 L) |
| Transmission Type | Dual-path hydrostatic transmission |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Relief Valve Pressure | 2990 psi (20615.4 kPa) |
| Width | 9 ft in (2720 mm) |
| Height | 2.9 in (860 mm) |
| Blade Angle (Both Directions) | 25 degrees |
| Cutting Depth | 1.3 in (385 mm) |