| Height To Top Of Cab | 14.06 ft in (4285 mm) |
| Length Of Track On Ground | 13.06 ft in (3980 mm) |
| Ground Clearance | 2.01 ft in (610 mm) |
| Track Gauge | 8.21 ft in (2500 mm) |
| Length | 412.8 in (10485 mm) |
| Number Of Shoes (Each Side) | 41 |
| Number Of Shoes Per Side | 41 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Shoe Size | 24.02 in (610 mm) |
| Suspension | Oscillating equaliser bar and pivot shaft |
| Track Rollerframe | Cylinder, high-tensile-strength steel construction |
| Ground Contact Area | 7527 in2 (4.86 m2) |
| Ground Pressure | 15.6 psi (107.56 kPa) |
| Grouser Height | 3.55 in (90 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Minimum Turning Radius | 13.8 ft in (4.2 m) |
| Horsepower, Gross-Sae J1995 | 635.7 hp (474 kw) |
| Horsepower, Net-Iso 9249 | 610.2 hp (455 kw) |
| Horsepower, Net-Sae J1349 | 610.2 hp (455 kw) |
| Fan Drive Method | Hydraulic |
| Lubrication Method | Gear pump, force lubrication |
| Filter | Full flow |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA6D170E-5 |
| Governor | All-speed and mid-range, electronic |
| Power Measured @ | 1800 rpm |
| Displacement | 1412.7 cu in (23.2 L) |
| Aspiration | Turbochanged |
| Bore | 6.7 in (170 mm) |
| Stroke | 6.7 in (170 mm) |
| Maximum Speeds Fwd | 7.4 mph (11.8 km/h) |
| Maximum Speeds Rev | 9.9 mph (15.8 km/h) |
| Transmission | Torqflow |
| Number Of Speeds - Forward | 3 |
| Number Of Speeds - Reverse | 3 |
| Transmission, Bevel Gear, And Steering System | 39.7 gal (150 L) |
| Fuel Tank | 317.1 gal (1200 L) |
| Final Drive | 17.2 gal (65 L) |
| Engine Oil | 22.8 gal (86 L) |
| Coolant | 31.8 gal (120 L) |
| Blade Capacity | 24.2 yd3 (18.5 m3) |
| Blade Type | Semi-U |
| Blade Length | 184.9 in (4695 mm) |
| Blade Height | 89.2 in (2265 mm) |
| Blade Cut Depth | 29 in (735 mm) |
| Ripper Type | Adjust |
| Ripper Depth | 44.9 in (1140 mm) |
| Transmission Type | Torqflow |
| Operating Weight | 157939.2 lb (71640 kg) |
| Ripper Weight | 14991.5 lb (6800 kg) |
| Blade Weight | 24074.5 lb (10920 kg) |
| Hydraulic System Type | Closed-center Load Sensing System (CLSS) |