| Length W/ Blade | 13.78 ft in (4200 mm) |
| Width Over Tracks | 7.92 ft in (2425 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.08 ft in (2770 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.75 ft in (2360 mm) |
| Track Gauge | 5.88 ft in (1790 mm) |
| Standard Shoe Size | 25 in (635 mm) |
| Ground Pressure | 4.27 psi (29.4 kPa) |
| Ground Contact Area | 4645 in2 (3 m2) |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Track Pitch | 70 in (1790 mm) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA4D102E-2 |
| Net Power | 95 hp (71 kw) |
| Displacement | 240 cu in (3.9 L) |
| Aspiration | turbocharged and air-to-air aftercooled |
| Operating Weight | 19620 lb (8900 kg) |
| Fuel Capacity | 43.6 gal (165 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 8.5 gal (32 L) |
| Engine Oil Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 12.4 gal (47 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 0.9 gal (3.5 L) |
| Transmission Type | dual-path hydrostatic transmission |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.3 mph (8.5 km/h) |
| Width | 11 ft in (3330 mm) |
| Height | 3 in (890 mm) |
| Blade Angle (Both Directions) | 25 degrees |
| Cutting Depth | 1.5 in (440 mm) |