| Length W/ Blade | 10.58 ft in (3222 mm) |
| Width Over Tracks | 5.76 ft in (1753 mm) |
| Height To Top Of Cab | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.86 ft in (2090 mm) |
| Track Gauge | 4.5 ft in (1370 mm) |
| Standard Shoe Size | 15 in (381 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S4D102 |
| Displacement | 239 cu in (4 L) |
| Operating Weight | 13690.8 lb (6210 kg) |
| Fuel Capacity | 10.2 gal (38.5 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.8 mph (9.3 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 7 mph (11.2 km/h) |