| Height To Top Of Cab | 9.31 ft in (2835 mm) |
| Ground Clearance | 1.27 ft in (385 mm) |
| Track Gauge | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Track Length On Ground | 7.75 ft in (2360 mm) |
| Track Gauge | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Number Of Shoes (Each Side) | 39 |
| Number Of Track Rollers(Each Side) | 6 |
| Rollers And Idlers | Lubricated track rollers |
| Shoe Width (Standard) | 18.12 in (460 mm) |
| Suspension | Rigid type |
| Track Rollerframe | Monochoque,large Section |
| Type Of Shoes(Standard) | Single grouser |
| Ground Contact Area | 33650567.31 in2 (21710 m2) |
| Ground Pressure | 5.92 psi (40.82 kPa) |
| Grouser Height | 2.09 in (53 mm) |
| Length Of Track Ground | 92.92 in (2360 mm) |
| Minimum Turning Radius | 7.3 ft in (2.2 m) |
| Horsepower, Net-Sae J1349 | 106 hp (79 kw) |
| Hydraulic Fan At Maximum Speed | Net 71 kW 95 HP |
| Lubrication Method | Gear pump ,Force Lubrication |
| Filter | Full Flow |
| Epa | Tier 3 and EU Stage 3A emissions certified |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Piston Displacement | 272.2 cu in (4.5 L) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | Komatsu SAA4D107E-1* |
| Rated Engine Speed | 2200 RPM |
| Engine Type | 4-Cycle,water-Cooled,Direct injection |
| Gross Power | 80 hp (59.7 kw) |
| Governor | All-speed Electronic |
| Net Power | 78 hp (58.2 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 199 cu in (3.3 L) |
| Aspiration | Turbocharged, air-to-air aftercooled |
| Bore | 4.3 in (107 mm) |
| Stroke | 4.9 in (124 mm) |
| Horse Power: Sae J1995 | 107.2 hp (79.9 kw) |
| Horse Power: Iso 9249 / Sae J1349 | 106 hp (79 kw) |
| Fan Drive Type | Hydraulic |
| Fuel Tank - Diesel | 51.6 gal (195 L) |
| Hydraulic Tank | 15.9 gal (60 L) |
| Final Drive | 1 gal (3.5 L) |
| Engine Oil | 4 gal (15 L) |
| Coolant | 6.1 gal (23 L) |
| Operating Weight | 18055.9 lb (8190 kg) |
| Fuel Capacity | 51.6 gal (195 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 4.8 gal (18 L) |
| Engine Oil Capacity | 3 gal (11 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 15.9 gal (60 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 1 gal (3.5 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Alternator Supplied Amperage | 35 amps |
| Transmission Type | dual-path, hydrostatic |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.3 mph (8.6 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.3 mph (8.6 km/h) |
| Tractor Weight - Rops Canopy | 17196.1 lb (7800 kg) |
| Operating Weight - Rops Canopy | 19929.8 lb (9040 kg) |
| Hydraulic System Type | Closed-centre Load Sensing System (CLSS) |
| Blade Lift(No.Of.Cylinders) | 2 |
| Blade-Tilit(No.Of.Cylinders) | 1 |
| Blade Angle(No.Of.Cylinders) | 2 |
| Blade Lift(Bore) | 0.3 ft in (75 mm) |
| Blade-Tilit(Bore) | 0.3 ft in (90 mm) |
| Blade Angle(Bore) | 0.3 ft in (80 mm) |
| Hydraulic Oil Capacity(Power Angle Tilt Dozer) | 15.9 gal (60 L) |
| Relief Valve Pressure | 3983 psi (27461.8 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 26.2 gal/min (99.2 L/min) |
| Width | 8.4 ft in (2550 mm) |
| Height | 33.1 in (840 mm) |
| Capacity | 2.2 yd3 (1.7 m3) |
| Blade Angle (Both Directions) | 25 degrees |
| Cutting Depth | 15.4 in (390 mm) |