| Width Over Tracks | 8.9 ft in (2710 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.34 ft in (2845 mm) |
| Ground Clearance | 1.25 ft in (380 mm) |
| Length W/O Blade | 14.39 ft in (4385 mm) |
| Track Gauge | 5.32 ft in (1620 mm) |
| Standard Shoe Size | 20.08 in (510 mm) |
| Ground Contact Area | 3708 in2 (2.4 m2) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Ground Pressure | 5.6 psi (38.62 kPa) |
| Engine Make | Komatsu |
| Engine Model | SAA4D95LE |
| Gross Power | 107 hp (79.8 kw) |
| Net Power | 105 hp (78.3 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 199 cu in (3.3 L) |
| Operating Weight | 20745.5 lb (9410 kg) |
| Fuel Capacity | 50.2 gal (190 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 9 gal (34 L) |
| Engine Oil Capacity | 3 gal (11 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 15.9 gal (60 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 1 gal (3.5 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.3 mph (8.6 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.3 mph (8.6 km/h) |