| Ground Clearance | 25.79 in (655 mm) |
| Track Gauge | 9.09 ft in (2770 mm) |
| Height - Top Of Cab | 15.25 ft in (4646 mm) |
| Overall Length | 34.54 ft in (10525 mm) |
| Track Length On Ground | 14.85 ft in (4524 mm) |
| Shoe Size | 31.89 in (810 mm) |
| Horsepower, Gross-Sae J1995 | 899.9 hp (671 kw) |
| Horsepower, Net-Iso 9249 | 859.6 hp (641 kw) |
| Horsepower, Net-Sae J1349 | 859.6 hp (641 kw) |
| Fan Drive Method | Hydraulic |
| Number Of Cylinders | 12 |
| Engine Model | Komatsu SAA12V140 |
| Displacement | 1860.1 cu in (30.5 L) |
| Maximum Speeds Fwd | 7 mph (11.2 km/h) |
| Maximum Speeds Rev | 8.7 mph (14 km/h) |
| Number Of Speeds - Forward | 3 |
| Number Of Speeds - Reverse | 3 |
| Fuel Tank | 441.2 gal (1670 L) |
| Blade Capacity | 58.9 yd3 (45 m3) |
| Blade Type | Super Dozer blade |
| Blade Length | 254.6 in (6465 mm) |
| Blade Height | 126.8 in (3220 mm) |
| Blade Cut Depth | 33.9 in (860 mm) |
| Ripper Type | Adjus |
| Operating Weight | 238275.6 lb (108080 kg) |
| Ripper Weight | 16226.1 lb (7360 kg) |
| Blade Weight | 47840.4 lb (21700 kg) |
| Hydraulic System Type | Closed-center Load Sensing System |