| Length W/ Blade | 16.21 ft in (4940 mm) |
| Width Over Tracks | 9.91 ft in (3020 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.55 ft in (2910 mm) |
| Length Of Track On Ground | 9.52 ft in (2900 mm) |
| Ground Clearance | 1.37 ft in (415 mm) |
| Length W/O Blade | 12.93 ft in (3940 mm) |
| Track Gauge | 6.76 ft in (2060 mm) |
| Standard Shoe Size | 37.8 in (960 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 47 |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Ground Pressure | 2.84 psi (19.59 kPa) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Track Pitch | 6.89 in (175 mm) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SL4D130-1C |
| Gross Power | 118 hp (88 kw) |
| Power Measured @ | 1900 rpm |
| Displacement | 518.4 cu in (8.5 L) |
| Operating Weight | 28836.5 lb (13080 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 4 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 12.1 ft in (3670 mm) |
| Height | 37.1 in (940 mm) |
| Capacity | 4.2 yd3 (3.2 m3) |
| Cutting Depth | 17.4 in (440 mm) |