| Length W/ Blade | 17.85 ft in (5440 mm) |
| Width Over Tracks | 6.24 ft in (1900 mm) |
| Height To Top Of Cab | 10.22 ft in (3115 mm) |
| Length Of Track On Ground | 10.41 ft in (3170 mm) |
| Track Gauge | 6.24 ft in (1900 mm) |
| Standard Shoe Size | 23.63 in (600 mm) |
| Ground Contact Area | 5896.22 in2 (3.81 m2) |
| Number Of Shoes Per Side | 46 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Ground Pressure | 6.33 psi (43.6 kPa) |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S6D114E-1 |
| Net Power | 152 hp (113.4 kw) |
| Power Measured @ | 1850 rpm |
| Max Torque | 578.3 lb ft (784 Nm) |
| Displacement | 506.5 cu in (8.3 L) |
| Torque Measured @ | 1300 rpm |
| Aspiration | Turbocharged |
| Operating Weight | 37258.2 lb (16900 kg) |
| Fuel Capacity | 83.3 gal (315 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 11.7 gal (44 L) |
| Engine Oil Capacity | 5.1 gal (19 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 12.7 gal (48 L) |
| Powertrain Fluid Capacity | 11.7 gal (44 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 7.6 gal (28.5 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Alternator Supplied Amperage | 35 amps |
| Transmission Type | TORQFLOW |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 6.5 mph (10.3 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 8 mph (12.8 km/h) |
| Pump Type | closed center load sensing |
| Relief Valve Pressure | 2987.8 psi (20600 kPa) |
| Width | 10.8 ft in (3275 mm) |
| Height | 47.3 in (1200 mm) |
| Capacity | 4.5 yd3 (3.4 m3) |
| Blade Angle (Both Directions) | 25 degrees |
| Cutting Depth | 22.7 in (575 mm) |