| Width Over Tracks | 10.67 ft in (3250 mm) |
| Height To Top Of Cab | 10.44 ft in (3180 mm) |
| Ground Clearance | 1.28 ft in (390 mm) |
| Length W/O Blade | 17.98 ft in (5480 mm) |
| Standard Shoe Size | 33.86 in (860 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Shoes Per Side | 46 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Engine Make | Komatsu |
| Engine Model | SAA6D107E-2 |
| Gross Power | 169 hp (126.1 kw) |
| Net Power | 168 hp (125.3 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 408.3 cu in (6.7 L) |
| Operating Weight | 41138.3 lb (18660 kg) |
| Fuel Capacity | 98.3 gal (372 L) |
| Engine Oil Capacity | 7.2 gal (27 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 5.6 mph (9 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.6 mph (9 km/h) |