| Length W/ Blade | 26.73 ft in (8145 mm) |
| Width Over Tracks | 3.94 ft in (1200 mm) |
| Height To Top Of Cab | 13.82 ft in (4210 mm) |
| Ground Clearance | 1.65 ft in (500 mm) |
| Engine Model | SA6D140E |
| Gross Power | 315.2 hp (235 kw) |
| Max Torque | 1014.2 lb ft (1375 Nm) |
| Displacement | 927.6 cu in (15.2 L) |
| Operating Weight | 77382.3 lb (35100 kg) |
| Fuel Capacity | 89 gal (340 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 18 gal (68 L) |
| Engine Oil Capacity | 10 gal (38 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 42 gal (160 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Alternator Supplied Amperage | 75 amps |
| Transmission Type | Full powershift trannsmission |
| Number Of Forward Gears | 4 |
| Number Of Reverse Gears | 4 |
| Max Speed - Forward | 5.1 mph (20 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 7.9 mph (27.4 km/h) |
| Pump Type | 2 pump system w/main ,switch pump |
| Width | 15 ft in (4550 mm) |
| Height | 79 in (2005 mm) |
| Cutting Depth | 18.9 in (480 mm) |