| Length To Fork Face | 7.4 ft in (2255 mm) |
| Overall Width | 3.5 ft in (1065 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Wheelbase | 4.63 ft in (1410 mm) |
| Ground Clearance | 4.49 in (114 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.86 ft in (2090 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 6.49 ft in (1976 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 4000 lb (1814.37 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 114.18 ft/min (34.8 m/min) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Model | HMC Beta |
| Power | 49.7 hp (37 kw) |
| Displacement | 120.6 cu in (2 L) |
| Operating Weight | 7663 lb (3475.9 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 11.5 mph (18.6 km/h) |