| Length To Fork Face | 7.87 ft in (2397 mm) |
| Overall Width | 3.93 ft in (1196 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.06 ft in (2150 mm) |
| Wheelbase | 5.17 ft in (1575 mm) |
| Ground Clearance | 4.14 in (105 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.06 ft in (2150 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 6.88 ft in (2095 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 8 degrees |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 5511.56 lb (2500 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 74.81 ft/min (22.8 m/min) |
| Engine Make | 0 |
| Fuel Type | Electric 80V |
| Operating Weight | 9832.7 lb (4460 kg) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 14.3 mph (23.1 km/h) |