| Length To Fork Face | 7.68 ft in (2339 mm) |
| Overall Width | 3.93 ft in (1196 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.06 ft in (2150 mm) |
| Wheelbase | 5.17 ft in (1575 mm) |
| Ground Clearance | 4.14 in (105 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.06 ft in (2150 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 6.8 ft in (2070 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 8 degrees |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 4409.25 lb (2000 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 82.68 ft/min (25.2 m/min) |
| Engine Make | 0 |
| Fuel Type | Electric 80V |
| Operating Weight | 9270.5 lb (4205 kg) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 15.2 mph (24.5 km/h) |