| Length To Fork Face | 7.87 ft in (2397 mm) |
| Overall Width | 3.93 ft in (1196 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.06 ft in (2150 mm) |
| Wheelbase | 5.17 ft in (1575 mm) |
| Ground Clearance | 4.93 in (125 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.06 ft in (2150 mm) |
| Max Fork Height | 14.72 ft in (4485 mm) |
| Turning Radius | 6.88 ft in (2095 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 8 degrees |
| Lower Speed | 1.48 ft/min (0.45 m/min) |
| Load Capacity | 55115.57 lb (25000 kg) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Lift Speed | 1.65 ft/min (0.5 m/min) |
| Operating Weight | 9832.7 lb (4460 kg) |
| Tire Type | Super Elastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10.7 mph (17.2 km/h) |