| Length To Fork Face | 8.48 ft in (2582 mm) |
| Overall Width | 3.81 ft in (1160 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Wheelbase | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Ground Clearance | 4.26 in (108 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.09 ft in (2160 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 7.55 ft in (2300 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 5000 lb (2267.97 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 108.27 ft/min (33 m/min) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Model | HMC Beta |
| Power | 49.7 hp (37 kw) |
| Displacement | 120.6 cu in (2 L) |
| Fuel Type | Gas/Petrol |
| Operating Weight | 8302.7 lb (3766 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 12.8 mph (20.6 km/h) |