| Length To Fork Face | 8.48 ft in (2582 mm) |
| Overall Width | 3.81 ft in (1160 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Wheelbase | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Ground Clearance | 4.26 in (108 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.09 ft in (2160 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 7.55 ft in (2300 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Capacity | 5000 lb (2267.97 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 106.3 ft/min (32.4 m/min) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2334 |
| Engine Model | V3300 |
| Power | 63.1 hp (47 kw) |
| Displacement | 202.5 cu in (3.4 L) |
| Fuel Type | Diesel |
| Operating Weight | 8585 lb (3894.1 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 11.7 mph (18.9 km/h) |