| Length To Fork Face | 7.62 ft in (2322 mm) |
| Overall Width | 3.9 ft in (1186 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Wheelbase | 4.66 ft in (1420 mm) |
| Ground Clearance | 5.12 in (130 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.29 ft in (2220 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 11.37 ft in (3465 mm) |
| Turning Radius | 6.57 ft in (2000 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Load Capacity | 4000 lb (1814.37 kg) |
| Lower Speed | 114.1 ft/min (114.1 -) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 360 ft/min (360 -) |
| Engine Model | HBF 25-7 |
| Fuel Type | Electrical Motor |
| Operating Weight | 9464 lb (4292.8 kg) |
| Tire Type | Superelastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 9.5 mph (15.3 km/h) |