| Length To Fork Face | 11.49 ft in (3500 mm) |
| Overall Width | 6.85 ft in (2087 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 8.26 ft in (2515 mm) |
| Wheelbase | 7.55 ft in (2300 mm) |
| Ground Clearance | 7.68 in (195 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.28 ft in (2523 mm) |
| Max Fork Height | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Turning Radius | 11.03 ft in (3360 mm) |
| Mast Tip Forward | 15 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Load Capacity | 15432.36 lb (7000 kg) |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Lift Speed | 88.59 ft/min (27 m/min) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | S6S-DT |
| Power | 88 hp (65.7 kw) |
| Torque | 251.6 lb ft (341 Nm) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 305.2 cu in (5 L) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 20.3 mph (32.6 km/h) |