| Overall Width | 6.85 ft in (2087 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 8.26 ft in (2515 mm) |
| Wheelbase | 7.55 ft in (2300 mm) |
| Ground Clearance | 7.68 in (195 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 8.28 ft in (2523 mm) |
| Max Fork Height | 14.03 ft in (4275 mm) |
| Turning Radius | 11.03 ft in (3360 mm) |
| Mast Tip Forward | 15 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 1476.39 ft/min (450 m/min) |
| Load Capacity | 15432.36 lb (7000 kg) |
| Load Center | 23.63 in (600 mm) |
| Lift Speed | 1640.43 ft/min (500 m/min) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | S6S-DT |
| Power | 88 hp (65.7 kw) |
| Torque | 34.8 lb ft (47.2 Nm) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 4996 cu in (81.9 L) |
| Torque Measured @ | 1400 rpm |
| Operating Weight | 21340.8 lb (9680 kg) |
| Max Speed | 20.3 mph (32.6 km/h) |