| Length To Fork Face | 6.75 ft in (2055 mm) |
| Overall Width | 3.52 ft in (1070 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.22 ft in (2200 mm) |
| Wheelbase | 4.61 ft in (1405 mm) |
| Ground Clearance | 3.94 in (100 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.4 ft in (1950 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 6.75 ft in (2055 mm) |
| Turning Radius | 5.39 ft in (1640 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 7 degrees |
| Load Capacity | 4000 lb (1814.37 kg) |
| Load Center | 23.63 in (600 mm) |
| Number Of Mast Sections | 2 |
| Engine Make | 0 |
| Fuel Type | Electric 36V |
| Operating Weight | 8470 lb (3842 kg) |
| Tire Type | Cushion Solid |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 8.1 mph (13.1 km/h) |